Hassas Tutucular

Dişlerde hazırlanmış olan özel yuvalara oturtulan gizli tutuculara sahip olmalarından dolayı halk arasında çıt çıtlı protez olarak da isimlendirilen protezlerdir. Tutucularının gizlenmesi ile kanca görüntüsü ortadan kalkarak estetik bir görünüm sağlanır.

Hassas tutuculu protezlerin yapım aşamaları tam protezlerle ile aynıdır.

Hassas tutuculu protezlerde, dişlerde hazırlanan yuvalara oturtulurken hassas parçaların kullanılması nedeniyle takma çıkarma işlemleri; ilk kullanımlarda çok sıkı iken zamanla daha rahat bir şekilde takıp çıkarılabilmektedir. Hassas tutuculu protezlerde takma çıkarma işlemi dikkatli yapılmalıdır.

Protezin yerinden çıkmasını önleyen yuvalar içerisine oturtulmuş kısımlar, yemek esnasında hareket etmeyi önler. Kullanım süresi içerisinde hassas bağlantıların lastik kısmında gevşemeler oluşabilir. Lastik kısımlar kolaylıkla değiştirilebilir yapıdadır.

Uzun ömürlü bir kullanım sağlamak için hassas tutuculu protezlerde; takma çıkarma sırasında hassas bağlantı parçalara zarar verilmemelidir. Takma çıkarma işlemlerinde dikkatli olunmalı ve aceleci davranılmamalıdır. Tam olarak protezin oturduğundan emin olduktan sonra çene kapatılmalı, protez çeneyi kapatarak yerleştirilmeye çalışılmamalıdır.

Başa dön